Ekonomika hry a správný nákup vybavení

  nákup    ekonomika    eco   

Systém nákupu je ve hře jeden z nejsilnějších strategických hledisek. Na začátku hry se každý hráč narodí s částkou 800 dolarů, základní pistolí a nožem. Hráči musí respektovat ekonomický stav všech hráčů z týmu a na nákupech se před každým kolem domlouvat. Peníze si lze ve hře vydělat plněním objektivů jako je třeba položení bomby, dále zneškodněním oponentů a výhrou kol.

Pro začátečníky je dobré si zapamatovat několik základních principů:

1) První kroky

Hráč může nakoupit vždy před začátkem každého kola a stav jeho "účtu" se mu zobrauje v levé části obrazovky. Při nákupu nelze jít do mínusu a maximálně může hráč vlastnit 16000 dolarů. Zbraně (a granáty) lze však získat kromě nákupu i sebráním zbraně zneškodněného nepřítele. Do nákupního menu se lze dostat stisknutím tlačítka B (pokud si hráč nenastaví jiné) a z kruhové nabídky lze pak vybírat zbraně z kategorií pistole, těžké zbraně, samopaly, pušky, vybavení a granáty. Nakupovat lze pouze 20 sekund na začátku každého kola. Zbraně, na které máme peníze, jsou označeny zeleně, a ty, na které peníze nemáme, jsou označeny červeně. Lze si nastavit i automatický nákup na tlačítko F3.

2) Kategorie zbraní a jejich představení

PISTOLE

  • Glock-18 (T), P2000 (CT) - startovní zbraně s menším poškozením, které má každý hráč k dispozici od začátku hry. -
  • USP-S (CT) - alternativa k P2000 s tlumičem, který umožňuje nebýt viděn na mapě na úkor menšího poškození proti hráči s vestou. Tuto zbraň si lze vyměnit za P2000 v inventáři před startem hry.
  • P250 (T+CT) - levnější varianta lepších pistolí (300 dolarů), které dávají větší poškození. Nevýhodou je malý počet nábojů.
  • Five Seven (CT), Tec-9 (T) - pistole vyšší kategorie za 500 dolarů, které dávají větší poškození a mají větší zásobník.
  • CZ-75 Auto (CT+T) - alternativa pistole Five Seven, která může střílet plně automaticky a stojí 500 dolarů. Velkou nevýhodou jsou pouze dva zásobníky, které dohromady obsahují pouze 24 nábojů.
  • Dual Berettas (T+CT) - dvě pistole za 500 dolarů, jejichž výhodou je velký počet nábojů a kadence na úkor přesnosti.
  • Desert Eagle (T+CT) - nejdražší pistole ve hře (700 dolarů), která je velmi přesná a způsobuje velké poškození. Její nevýhodou je velký zpětný ráz a malý počet nábojů v zásobníku.

Pro začátek nedoporučuji kupovat zbraně, které představují velký risk, nebo se hodně vážou na zkušenosti samotného hráče. Mezi takové patří nepřesné Beretty, špatně ovladatelný Desert Eagle a CZ-75 Auto pouze s 24 náboji. Při nákupu se spoléhejte na vysoké poškození (aby se každý váš zásah počítal) a na počet nábojů (abyste měli "více pokusů") - Nejlepší cestou je tedy při rozhodnutí koupit pistoli je jít do P250, FiveSeven, nebo Tec-9. Později až se ve hře zlepšíte, přejdete přirozeně na základní vybavení a investujete raději do defensivní taktiky v podobě koupě vesty.

 

 

      

TĚŽKÉ ZBRANĚ

Do kategorie těžkých zbraní můžeme zařadit brokovnice a kulomety. Začátečníkovi se nevyplatí do této kategorie vůbec zavítávat, protože ani kulomety, ani brokovnice nejsou příliš praktické zbraně. Kulomety mají obrovskou kadenci a vysokou cenu, ale malou ovladatelnost. Brokovnice jsou pak zbraně primárně na blízko a v mnoha situacích jsou téměř nepoužitelné.

 

 

 

      

SAMOPALY

Samopaly jsou lehčí zbraně schopné automatické střelby střílící pistolovými náboji. Jejich výhodou je rychlý běh i se zbraní v ruce, nižší cena a vysoká kadence. Z této kategorie lze nakoupit následující zbraně: MAC-10 za 1050 dolarů (T), MP9 za 1250 dolarů (CT), MP7 za 1700 dolarů (CT+T), UMP-45 za 1200 dolarů (CT+T), PP-Bizon za 1400 dolarů (CT+T) a P90 za 2350 dolarů (CT+T).

Z těchto zbraní bych doporučovala kupovat pouze tyto zbraně:

P90, jejíž nevýhodou je cena, která se téměř rovná ceně automatických pušek, ale oplývá vysokou kadencí, obrovskou zásobou nábojů, celkem dobrým poškozením a umožňuje rychlý pohyb. Je to výborná zbraň na zastavení více protivníků v menších prostorech. Další zbraní, kterou se vyplatí si koupit, je MP7, která má vysoké poškození a na samopal celkem vysokou přesnost, nemá však nijak zvlášť mnoho nábojů. Poslední alternativou je PP-Bizon, jehož výhodou je nízká cena a vysoký počet nábojů. Není však příliš přesný a nedává tak vysoké poškození.

 

 

      

PUŠKY

Do kategorie pušek patří odstřelovačské pušky, nebo automatické pušky. Na výběr máme vždy ze 3 odstřelovačských pušek, kam můžeme zařadit nejlevnější SSG 08 střílící po jednom náboji za 1700 dolarů, které dává ale nižší poškození, AWP za 4750 dolarů se střelbou po jednom náboji a vysokým poškozením a SCAR-20 (CT) nebo G3SG1 (T), což jsou odstřelovačské pušky s poloautomatickou střelbou a vysokým poškozením za 5000 dolarů, které mají však celkem velký zpětný ráz.

Mezi automatické pušky můžeme zařadit slabší a levnější Famas (CT) za 2250 dolarů nebo Galil AR (T) za 2000 dolarů, které mají za nízkou cenu celkem vysoké poškození. Další jsou automatické pušky s optikou, AUG (CT) za 3300 dolarů a SG 553 (T) za 3000 dolarů, se kterými lze zaměřovat na dálku, mají celkem dobré poškození, ale velký zpětný ráz a velkou nepřesnost při střelbě bez zamíření.

Nejpoužívanější a nejlepší zbraně jsou automatické pušky AK-47 (T), která dokáže dát hlavu na první náboj i hráči s helmou a je velmi přesná, M4A4 s třiceti náboji za 3100 dolarů a M4A1-S s tlumičem, dvaceti náboji v zásobníku za 3200 dolarů. Výhodou M4A1-S oproti M4A4 je tlumič, který dokáže skrýt vaši pozici na minimapě a vysoká přesnost. Nevýhodou je pak nízký počet nábojů a vyšší cena. Z těchto dvou M4 pušek si můžeme vybrat v inventáři před započetím hry.

 

 

        

VYBAVENÍ

V nákupním menu vybavení máme možnost zakoupit vestu za 650 dolarů, vestu s helmou za 1000 dolarů, sadu na zneškodnění bomby za 400 dolarů a zbraň Zeus za 400 dolarů.

Zbraň Zeus je v podstatě elektrický taser na krátkou vzdálenost, kterým lze protivníka usmrtit. Nedoporučuji jej však kupovat, investice se nevyplatí.

Zneškodňovací sada na bomby neboli defuse kit je jedním ze základního vybavení CT týmu, který si díky němu může zkrátit dobu zneškodnění bomby z 10 sekund na 5 sekund. Ze zemřelých hráčů vypadává stejně jako zbraně a granáty a vypadá jako drobný batůžek.

Nejdůležitějším vybavením v celé hře je vesta a helma. Mnoho začátečníků význam vesty na začátku svého hraní moc nechápe, ale věřte, že se investice do vesty (a helmy) vždy vyplatí. Díky helmě nás první zásah z většiny zbraní nezabije a díky vestě máme mnohem větší odolnost vůči poškození a navíc nám zásahy od protivníků nerozhodí mušku.

 

 

      

GRANÁTY

Celkem si ve hře můžeme koupit maximálně 4 granáty za kolo, každý pouze jednou s výjimkou oslepovacího flash granátu, který si lze koupit dvakrát. Můžeme si koupit zápalný granát neboli molotov za 600 dolarů, který na určitou dobu zapálí oblast a kdo se do ní dostane, plameny mu ubírají životy. Nejlepší strategií proti tomuto granátu je buď hodit dýmovnici a plamen tak uhasit, nebo plamen proskákat a tak mít ubráno jen minimum životů, nebo se plamenům zcela vyhnout. Další granát je návnada neboli decoy, který stojí 50 dolarů a pouze napodobuje zvuk střelby a zobrazuje se na mapě jako střílející hráč. Oslepující granát neboli flashbang stojí 200 dolarů a lze si ho koupit po dvou kusech. Jeho úkolem je hráče oslepit. Proti němu se lze bránit tak, že se těsně před jeho vybuchnutím otočíme zády a tak nejsme účinkem granátu tolik zasaženi. Předposlední granát je klasický granát způsobující poškození za 300 dolarů. Účinnost granátů není v CS:GO tak velká jako například v sérii Call of Duty a granáty nelze ani nijak časovat v jako jiných hrách. Posledním granátem je smoke neboli dýmovnice za 300 dolarů, která zakryje určitou oblast šedým neprůhledným kouřem. Účinně se s ní dá uhasit zápalný granát nebo zamezit výhled soupeři.

 

 

 

            

Přehlednou tabulku všech zbraní, jejich cen, odměn za zabití lze najít ZDE.

 

3) Ekonomické principy prvních tří kol

V prvním kole se všichni hráči narodí s částkou 800 dolarů, za které si lze opatřit jen to nejzákladnější. V podstatě mohou hráči volit mezi 3 přístupy (eco):

  1. Nákup vesty za 650 dolarů - Nákupem kevlarové vesty zvýšíme svou odolnost a při obrdžení poškození od nepřátel nepociťujeme tak velké otřesy a muška zůstává ve stabilnější pozici než bez vesty. Nákupem vesty se tedy stane hráč nejen hůře zabitelným, ale zvýší tak i svou šanci zabít protivníka.
  2. Nákup lepší pistole - Nákupem lepší pistole může hráč vylepšit své šance na zabití protivníka. Více výše v kategorii pistole.
  3. Nákup granátů - Granáty mohou poskytnout výhodu v mnoha situacích - například zastavit nepřítele, oslepit ho, způsobit mu poškození, zmást ho, skrýt se před ním, aj.

Pokud první kolo vyhrajeme, můžeme si dovolit v dalším kole koupit vestu se samopalem nebo horší puškou. Protivník si takový komfort dovolit nemůže, většinou se musí spokojit pouze s pistolkami. V podstatě však tým, který prohrál první kolo, nemůže první tři kola nakoupit vestu s plnohodnotnými puškami. Výhra prvního kola tak poskytuje obrovskou taktickou výhodu.

 

4) Ekonomické principy dalších kol

V dalších kolech je nutné domlouvat se s ostatními členy týmu na svém nákupu. Zjednodušeně platí, že pokud mají všichni členové týmu kolem 4000 dolarů, lze si nakoupit, tedy vzít lepší zbraně s vestou, helmou a granáty. Pokud mají méně, měl by se tým domluvit, zdali se nevyplatí spíše jít tzv. eco, koupit si jen něco malého jako pistole a granáty a naspořit si tak na další kolo. Musíme také brát v potaz, že jsou zbraně pro CT tým v mnoha případech dražší než zbraně pro T. Někdy si lze tedy dovolit koupit za T i když máme třeba 3700 dolarů, za CT je naopak lepší počkat na stav peněz kolem 4200 dolarů. Peníze se dají vydělat výhrou kola (největší počet peněz), zabitím nepřátel (čím horší zbraň, tím více peněz), položením/zneškodněním bomby, záchranou rukojmích.

5) Nejdůležitější principy

Respektujte nákup celého týmu, nepřehánějte to s odstřelovačskými puškami.

Nekupujte zbraně, od kterých vás zkušenější hráči odrazují (kulomety, Desert Eagle, ...)

Nákup vždy směřujte tak, že nakoupíte nejdříve vestu a helmu a teprve poté nakupujte zbraně.

Nakupujte primárně automatické pušky jako je M4 a AK-47, které jsou skvělé i na dálku, i na blízko a dávají velké poškození.

Pokud chcete zrychlit svůj pohyb, přehazujte si z těžkých zbraní na lehčí pistoli nebo nůž.

Pamatujte, že při přehození zbraní se ukazuje u každé animace natažení, protočení, aj., takže jsme nuceni před střelbou trochu čekat.

Diskuze

Žádné komentáře
Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit se
nebo
Zaregistrovat nový účet
;