Zbraně v CS:GO

  zbraně    nože    csgo   

Zbraně v CS:GO můžeme řadit do několika kategorií. Každá zbraň má ve hře své využití a s aktualizacemi hry se také mění preference hráčů. 

Pokud půjdeme hrát ten nejhranější mód Bomb defusal, startujeme pouze s 800 dolary na nákup zbraní nebo vybavení a v ruce máme startovní zbraně z kategorie pistole.

 

Nákupní menu se vyvolává stisknutím tlačítka B, kde si můžeme vybírat z koláčovité nabídky a využívat tak peníze, které jsme si vydělali v předchozím kole. Peníze se získávají za plnění úkolů (zneškodnění bomby, položení bomby), výhru a prohru kola, zabití oponenta. Za zabití oponenta získáváme různě vysoké finanční odměny v závislosti na zbrani, kterou jsme použili a platí - čím méně "účinná" zbraň, tím více peněz.  Pro orientaci přikládám tabulku:

 

Weapon/Equipment Casual Competitive
Knife $750 $1500
Pistol $150 $300
CZ75-Auto* $50 $100
Submachine gun $300 $600
P90* $150 $300
Shotgun $450 $900
Rifle $150 $300
AWP* $50 $100
Grenade $100 $300
Zeus x27 $0 $0
* indicates exceptions.

 

Své dovednosti s různými zbraněmi lze trénovat v módu "Arms race", kde se zabitími získáváme stále jiné a jiné zbraně. Více o tomto módu v článku ZDE.

 

Kategorie zbraní

PISTOLE

  • Glock-18 (T), P2000 (CT) - startovní zbraně s menším poškozením, které má každý hráč k dispozici od začátku hry. -
  • USP-S (CT) - alternativa k P2000 s tlumičem, který umožňuje nebýt viděn na mapě na úkor menšího poškození proti hráči s vestou. Tuto zbraň si lze vyměnit za P2000 v inventáři před startem hry.
  • P250 (T+CT) - levnější varianta lepších pistolí (300 dolarů), které dávají větší poškození. Nevýhodou je malý počet nábojů.
  • Five Seven (CT), Tec-9 (T) - pistole vyšší kategorie za 500 dolarů, které dávají větší poškození a mají větší zásobník.
  • CZ-75 Auto (CT+T) - alternativa pistole Five Seven, která může střílet plně automaticky a stojí 500 dolarů. Velkou nevýhodou jsou pouze dva zásobníky, které dohromady obsahují pouze 24 nábojů.
  • Dual Berettas (T+CT) - dvě pistole za 500 dolarů, jejichž výhodou je velký počet nábojů a kadence na úkor přesnosti.
  • Desert Eagle (T+CT) - nejdražší pistole ve hře (700 dolarů), která je velmi přesná a způsobuje velké poškození. Její nevýhodou je velký zpětný ráz a malý počet nábojů v zásobníku.

Pro začátek nedoporučuji kupovat zbraně, které představují velký risk, nebo se hodně vážou na zkušenosti samotného hráče. Mezi takové patří nepřesné Beretty, špatně ovladatelný Desert Eagle a CZ-75 Auto pouze s 24 náboji. Při nákupu se spoléhejte na vysoké poškození (aby se každý váš zásah počítal) a na počet nábojů (abyste měli "více pokusů") - Nejlepší cestou je tedy při rozhodnutí koupit pistoli je jít do P250, FiveSeven, nebo Tec-9. Později až se ve hře zlepšíte, přejdete přirozeně na základní vybavení a investujete raději do defenzivní taktiky v podobě koupě vesty.

 

      

TĚŽKÉ ZBRANĚ

Do kategorie těžkých zbraní můžeme zařadit brokovnice a kulomety. Začátečníkovi se nevyplatí do této kategorie vůbec zavítávat, protože ani kulomety, ani brokovnice nejsou příliš praktické zbraně. Kulomety mají obrovskou kadenci a vysokou cenu, ale malou ovladatelnost. Brokovnice jsou pak zbraně primárně na blízko a v mnoha situacích jsou téměř nepoužitelné.

 

 

      

SAMOPALY

Samopaly jsou lehčí zbraně schopné automatické střelby střílící pistolovými náboji. Jejich výhodou je rychlý běh i se zbraní v ruce, nižší cena a vysoká kadence. Z této kategorie lze nakoupit následující zbraně: MAC-10 za 1050 dolarů (T), MP9 za 1250 dolarů (CT), MP7 za 1700 dolarů (CT+T), UMP-45 za 1200 dolarů (CT+T), PP-Bizon za 1400 dolarů (CT+T) a P90 za 2350 dolarů (CT+T).

Z těchto zbraní bych doporučovala kupovat pouze tyto zbraně:

P90, jejíž nevýhodou je cena, která se téměř rovná ceně automatických pušek, ale oplývá vysokou kadencí, obrovskou zásobou nábojů, celkem dobrým poškozením a umožňuje rychlý pohyb. Je to výborná zbraň na zastavení více protivníků v menších prostorech. Další zbraní, kterou se vyplatí si koupit, je MP7, která má vysoké poškození a na samopal celkem vysokou přesnost, nemá však nijak zvlášť mnoho nábojů. Poslední alternativou je PP-Bizon, jehož výhodou je nízká cena a vysoký počet nábojů. Není však příliš přesný a nedává tak vysoké poškození.

 

      

PUŠKY

Do kategorie pušek patří odstřelovačské pušky, nebo automatické pušky. Na výběr máme vždy ze 3 odstřelovačských pušek, kam můžeme zařadit nejlevnější SSG 08 střílící po jednom náboji za 1700 dolarů, které dává ale nižší poškození, AWP za 4750 dolarů se střelbou po jednom náboji a vysokým poškozením a SCAR-20 (CT) nebo G3SG1 (T), což jsou odstřelovačské pušky s poloautomatickou střelbou a vysokým poškozením za 5000 dolarů, které mají však celkem velký zpětný ráz.

Mezi automatické pušky můžeme zařadit slabší a levnější Famas (CT) za 2250 dolarů nebo Galil AR (T) za 2000 dolarů, které mají za nízkou cenu celkem vysoké poškození. Další jsou automatické pušky s optikou, AUG (CT) za 3300 dolarů a SG 553 (T) za 3000 dolarů, se kterými lze zaměřovat na dálku, mají celkem dobré poškození, ale velký zpětný ráz a velkou nepřesnost při střelbě bez zamíření.

Nejpoužívanější a nejlepší zbraně jsou automatické pušky AK-47 (T), která dokáže dát hlavu na první náboj i hráči s helmou a je velmi přesná, M4A4 s třiceti náboji za 3100 dolarů a M4A1-S s tlumičem, dvaceti náboji v zásobníku za 3200 dolarů. Výhodou M4A1-S oproti M4A4 je tlumič, který dokáže skrýt vaši pozici na minimapě a vysoká přesnost. Nevýhodou je pak nízký počet nábojů a vyšší cena. Z těchto dvou M4 pušek si můžeme vybrat v inventáři před započetím hry.

 

        

VYBAVENÍ

V nákupním menu vybavení máme možnost zakoupit vestu za 650 dolarů, vestu s helmou za 1000 dolarů, sadu na zneškodnění bomby za 400 dolarů a zbraň Zeus za 400 dolarů.

Zbraň Zeus je v podstatě elektrický taser na krátkou vzdálenost, kterým lze protivníka usmrtit. Nedoporučuji jej však kupovat, investice se nevyplatí.

Zneškodňovací sada na bomby neboli defuse kit je jedním ze základního vybavení CT týmu, který si díky němu může zkrátit dobu zneškodnění bomby z 10 sekund na 5 sekund. Ze zemřelých hráčů vypadává stejně jako zbraně a granáty a vypadá jako drobný batůžek.

Nejdůležitějším vybavením v celé hře je vesta a helma. Mnoho začátečníků význam vesty na začátku svého hraní moc nechápe, ale věřte, že se investice do vesty (a helmy) vždy vyplatí. Díky helmě nás první zásah z většiny zbraní nezabije a díky vestě máme mnohem větší odolnost vůči poškození a navíc nám zásahy od protivníků nerozhodí mušku.

 

      

GRANÁTY

Celkem si ve hře můžeme koupit maximálně 4 granáty za kolo, každý pouze jednou s výjimkou oslepovacího flash granátu, který si lze koupit dvakrát. Můžeme si koupit zápalný granát neboli molotov za 600 dolarů, který na určitou dobu zapálí oblast a kdo se do ní dostane, plameny mu ubírají životy. Nejlepší strategií proti tomuto granátu je buď hodit dýmovnici a plamen tak uhasit, nebo plamen proskákat a tak mít ubráno jen minimum životů, nebo se plamenům zcela vyhnout. Další granát je návnada neboli decoy, který stojí 50 dolarů a pouze napodobuje zvuk střelby a zobrazuje se na mapě jako střílející hráč. Oslepující granát neboli flashbang stojí 200 dolarů a lze si ho koupit po dvou kusech. Jeho úkolem je hráče oslepit. Proti němu se lze bránit tak, že se těsně před jeho vybuchnutím otočíme zády a tak nejsme účinkem granátu tolik zasaženi. Předposlední granát je klasický granát způsobující poškození za 300 dolarů. Účinnost granátů není v CS:GO tak velká jako například v sérii Call of Duty a granáty nelze ani nijak časovat v jako jiných hrách. Posledním granátem je smoke neboli dýmovnice za 300 dolarů, která zakryje určitou oblast šedým neprůhledným kouřem. Účinně se s ní dá uhasit zápalný granát nebo zamezit výhled soupeři.

 

 

            

Přehlednou tabulku všech zbraní, jejich cen, odměn za zabití lze najít ZDE.

 

NOŽE

Nože jsou v základní výbavě hráče a mají tři různé útoky:

  1. Levé tlačítko - rychlé seknutí s menším poškozením
  2. Pravé tlačítko - pomalejší seknutí s vysokým poškozením
  3. Jakékoliv tlačítko, když je protivník otočen zády - bodnutí s okamžitou smrtí soupeře

Nože si ve hře nelze zakoupit, má je každá hráč a nelze je ani ztratit, ani upustit, nebo vyměnit. Stejně jako jiné zbraně se dají vylepšit tzv. skiny, které mění vzhled nožů. Skin na nůž je ten nejvzácnější (kosmetický) item, který lze nyní vlastnit ve hře CS:GO. Nožů je ve hře několik typů s různými animacemi, s různými barvami, patterny  a  opotřebením.

 

Pamatujte však, že pokud si skin na nůž zakoupíte, nezměníte tím nijak jeho účinnost nebo dosah - vlastnosti nože zůstávají nezměněné, jedná se stejně jako u jiných skinů pouze o kosmetický item.

 

Seznam nožů lze najít v tomto článku, skiny a patterny jsou pak popsány v článku TADY.

Diskuze

Žádné komentáře
Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit se
nebo
Zaregistrovat nový účet
;